Máte radi filmy o mimozemšťanoch? Aj ja:)

Autor: Marek Rusnák | 5.2.2006 o 15:28 | Karma článku: 5,34 | Prečítané:  3748x

Niektorí v nich veria, iní zasa nie. Niektorí dúfajú, že raz prídu, iní zasa nechcú nikdy nijakého stretnúť. Niektorí si o nich radi pozrú dobrý film, iní zasa radšej uprednostňujú knihy. Jednoducho, ľudia sú rôzni. Nanešťastie, tí mimozemšťania sú však všetci úplne rovnakí...

Záber z filmu Mars útočí.Záber z filmu Mars útočí.

Tak trochu trápny úvod, ale o trápnosti je v podstate celý tento článok, tak to hádam nebude veľmi prekážať. Chcel by som sa s vami totiž trošku podeliť o moje názory a dojmy z niekoľkých hollywoodskych trhákov, ktorých hlavnou témou bol kontakt s mimozemskou civilizáciou. Začnem napr. filmom Deň nezávislosti. Videli ste ho? Páčil sa vám? Typický model - zničoho nič sa partia zelených mužíčkov (hoci v tom filme asi ani vôbec neboli zelení) rozhodne, že navštívi našu krásnu a závideniahodnú modrú planétu. Dôvod? Aby nám ju a zároveň aj nás zničili. Podarí sa im to? Nie, pretože Will Smith je proti. A čo takto nejaký iný film? Napr. Muži v čiernom. Na rozdiel od toho predošlého sa jedná o komédiu. A skutočne, celkom dobre som sa zasmial. V čom je však tento film (resp. dva filmy - MIB 1 a MIB 2) špecifický? No predovšetkým v tom, že sa nejedná o nejakú nárazovú inváziu na našu planétu. Mimozemšťania vedno s nami žijú po celé desaťročia a celkom sa im u nás páči. A čo tak nejaký (znovu) iný film? Poznáte Vojnu svetov? Či už sa jedná o klasiku spred 40 rokov, alebo čerstvý Spielebergov remake, vždy je to v podstate ten istý film. Prišli z ničoho nič (hej, ja viem, plánovali to počas niekoľkých tisícročí) a začali nás zabíjať. Poďme ďalej... Napr. komédia s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe, ako sa to len volá... Jasné, Mars útočí. Na rozdiel od iných filmov aspoň presne vieme, odkiaľ sa tí zelenáči (tu sú skutočne zelení) nabrali. A nakoniec čerstvo zhliadnuté Znamenia (nebol som na nich v kine, počkal som si až na včerajšiu slovenskú televíznu premiéru). Tak trochu viac psycho, no znovu je to o tom istom... Nejak som sa priveľmi rozbehol, nezdá sa vám? Dovoľte mi preto vniesť do tohto chaosu trochu poriadku. Takže znova:

DEŇ NEZÁVISLOSTI

Mimozemšťania prišli náhle, s nepriateľským zámerom. Sú silní, celkom inteligentní, no na ich porazenie postačí skĺbenie ľudskej inteligencie (v podaní Jeffa Goldbluma) a úsmevne drsného a vlastenectva (Will Smith). K tomu už len pridať amerického prezidenta v polohe vládcu Zeme a trocha šťastia (Američania vlastnia vesmírne plavidlo mimozemského pôvodu). Čo je na filme najlepšie? Drsňácky humor. Čo je naopak najhoršie? Amerika, Amerika, Amerika...

MUŽI V ČIERNOM

V dobrom aj v zlom žijeme s mimozemšťanmi, ktorí sa medzi nás začlenili a občas sa nejaký ten mimozemský zloduch pokúsi narobiť viac zla, ako je to zdravé. Ešte šťastie, že existujú supertajní agenti, ktorí nás ochránia. A nielen nás, ale aj ostatných mierumilovných mimozemšťanov. Najväčšie pozitívum? Zábava a taktiež správne tvrdenie, že ak už existujú mimozemšťania, tak sú rôznorodí. Nie je to tlupa veľkohlavých stvorení s dvoma lesklými čiernymi očami, ako tomu býva v mnohých iných podobne zameraných filmoch. A čo je zase negatívom? Film je znovu celý o Amerike... Na druhej strane, je celkom prijateľné zistiť, že akurát tam žijú prestrojení ufóni (na čele s Majklom Džeksnom).

VOJNA SVETOV

Dopredu si naplánovali útok, potom to rozbehli vo veľkom, no doplatili na svoju vlastnú naivitu - zabudli si so sebou vziať skafandre. Takto ich naše pozemské mikróby totálne znemožnili. Príliš primitívne, aby to mohla byť čo i len z malej časti pravda, ale stalo sa. Ale Spielberg z toho zrobil celkom peknú vizuálnu "podívanú". Maximálne plus? Vizuálne spracovanie a zameranie sa na celý svet. Maximálne mínus? Zo superinteligentných mimozemšťanov sa razom stali totálni amatéri.

MARS ÚTOČÍ

Komédia ako sa patrí. Skvelý Jack Nicholson. Amerika znovu vedie. Totálne komediálni mimozemšťania (najmä tie veľké hlavy). A totálne najkomediálnejší záver - stačí pustiť staré americké evergreeny a všetky veľké mimozemské hlavy sa rozletia na všetky strany. Najlepšie na filme bolo: humor a skutočnosť, že bolo jasné, odkiaľ mimozemšťania prišli, a tiež, že snáď ako jediní mali na hlave ochranné helmy, nakoľko nevedeli dýchať náš kyslík. Najhoršie na filme bolo: možno sa niekomu nebude páčiť, že film zosmiešňuje legendy hudobného neba, inak som negatíva nenašiel. Hoci predsa - aj tu hral hlavnú úlohu americký superprezident, no na zničení votrelcov nemal ani tú najmenšiu zásluhu.

ZNAMENIA

Bolo to celé tak trochu na nervy, ukázalo sa, že i bez špeciálnych efektov je možné nakrútiť veľkolepý film, pričom veľkolepý bol najmä kvôli Melovi Gibsonovi. Dokopy sme nič nevideli, ani zmienka o americkom prezidentovi, komorná atmosféra (cca 5 hercov + nejakí mimozemšťania), no znovu tak trochu primitívni záver - inteligentné bytosti z vesmíru možno ľahko zneškodniť, postačí pohár vody, nejaká "bejzbolová pálka" a.... A vlastne už viac nič netreba, pretože Oni nevedia prejsť cez zatvorené dvere. Najvýznamnejšie plus: občas som sa skutočne naľakal, hoci nebolo čoho. Najvýznamnejšie mínus: najväčšia sila je v obyčajnej vode. Pime a budeme zdraví...

Tých filmov je ešte oveľa viac, no čo ma tam po nich, keď som si nespomenul. Na záver už len dodám, že ktorýkoľvek film, ktorý sa v budúcnosti bude vymykať zaužívanej schéme (mimozemšťania sú zlí, vlastnia vynikajúcu technológiu, no zároveň sú totálne dementní, útočia primárne na USA a zneškodní ich americký prezident s pomocou nejakej praobyčajnej substancie), si pozriem veľmi rád a s neutíchajúcou pokorou. Trochu príliš patetické, ale dnes je svet taký. Vivat Amerika! :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?