Hudákov syndróm

Autor: Marek Rusnák | 2.5.2005 o 8:28 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1227x

V prostredí, v ktorom som sa pohyboval dobré štyri roky, sa objavuje často. Predovšetkým u dievčat. Na prvý pohľad ho nie je jednoduché zahliadnuť, no úplne skryť sa taktiež nedá. Tá, ktorá ho má, je myšlienkami často úplne inde ako kolektív, no neuvedomuje si to, pretože má pocit, že je práve taká ako ostatní. Áno, ostatní s Hudákovým syndrómom.

O čo vlastne ide? V Košiciach pôsobí jeden kňaz, ktorý sa volá otec Hudák. Jeho podstatnou náplňou práce je prednášať mládeži o kresťanských morálnych hodnotách, týkajúcich sa ich citového a sexuálneho života. V praxi to vyzerá asi tak, že hlúčik nadšených školáčok rôzneho veku počúva o všetkých pozitívach čistej lásky, vykresľovanej skrz Bibliu ako niečo prirodzené, krásne a jednoducho to jediné správne a najlepšie riešenie. Otec Hudák na základe Biblie hovorí o potrebe vzťahov vysokých citov a nízkych prejavov, teda o tom, že vonkajšie prejavy lásky (predovšetkým fyzického charakteru) nie sú potrebné, majú skôr opačný efekt a posúvajú vzťah ku kríze. Naproti tomu vzťah založený na úprimnom dialógu, spoločenstve a modlitbe je priam predurčený k morálnemu a citovému vzostupu, očakávajúc fakt, že "telesná stránka lásky" príde... Raz určite príde, no nesmie sa s ňou nikto ponáhľať. Jeho učenie, resp. náuka zaiste obsahuje mnoho príjemných a jasne vyzerajúcich teórií, ktoré by mali mladému človeku priniesť šťastný a hodnotný život v súlade s vierou v nášho Pána, ale nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá... Toto všetko by bolo úplne v poriadku, keby sa nevyskytli určité rušivé momenty, ktoré môžu skôr negatívne vplývať na psychiku mladého veriaceho človeka (keďže predpokladám, že najmä veriaci sú ochotní počúvať prednášky otca Hudáka). Ale vyskytli sa a bolo by určite vhodné, keby som sa aspoň okrajovo zaoberal touto témou.

Otec Hudák nie je jediný, kto má na svedomí šírenie takýchto vízií. Takýchto kňazov, alebo aj bežných ľudí je veľa, no on má vedúce postavenie v Košiciach, teda názov Hudákov syndróm je podľa mňa naozaj priliehavý. Ešte by som chcel podotknúť, že mojim cieľom určite nie je obviňovať otca Hudáka z jeho činnosti, daná problematika zďaleka nie je taká vážna, ako som ju doposiaľ načrtol, teda aspoň zatiaľ. V mojom záujme je jedine oboznámiť Vás, milí čitatelia s možnými negatívami tejto teórie.

Mal som tú česť vypočuť si niekoľko hodín prednášania otca Hudáka. Rozprával pútavo a mnohých zaujal. Jeho prednášky sa týkali vzťahov medzi partnermi pred manželstvom. Dľa jeho slov by ideálny vzťah mal vyzerať asi takto (ospravedlňujem sa za miestami možno nevhodnú iróniu, no vyplýva to z môjho zistenia, že v podstate som sčasti svetsky uvažujúci chalan): Chodenie (randenie, atď.) je založené na tom, že chlapec a dievča sa navzájom spoznávajú. Rozprávajú si o svojich záľubách, plánoch, názoroch... Prechádzajú sa po parku, zase sa rozprávajú, stále viac a viac, až sa poznajú natoľko, že sú schopní (asi po roku) dovoliť si fyzický kontakt, teda chytiť sa za ruky. (Až teraz? Doposiaľ sa nedržali?) A vzťah pokračuje. Pár spoločne navštevuje sv. omše, rôzne krúžky a biblické stretnutia, obaja sú čím ďalej tým viac presvedčení o správnosti svojho konania, až nakoniec idylický vzťah vyvrcholí svadobným obradom, kde sa konečne pobozkajú a čaká ich svadobná noc, kde si konečne môžu dovoliť fyzický kontakt so všetkým, čo k tomu patrí...

Ak si teraz myslíte, že to odsudzujem, že tomu neverím, že mojou víziou je bezstarostný život, plný sexu, alkoholu a zábavy, pričom neberiem ohľad na to, že partnera by som mal dokonale poznať už dlho predtým, ako si s ním začnem niečo hlbšie, tak sa mýlite. Ja by som chcel, aby to také krásne, aké som opisoval v predošlom odstavci naozaj bolo. Ale je to tak? Je to skutočnosť, alebo len ďalší článok do popleteného a inou láskou sklamaného srdca dievčaťa?

Teraz sa trošku pozriem na negatíva Hudákovej teórie. Literatúra, ktorá je založená práve na tejto čistej vízii, je ľahko čitateľná, dostupná pre každého, teda hocikto, kto má záujem, sa môže tomuto problému venovať a študovať ho. Ja som si takúto literatúru taktiež prečítal a dospel som k pozoruhodným zisteniam. Princíp týchto kníh spočíva v prvej fáze v zobrazení vzťahu medzi dvoma mladými ľuďmi, kde jeden by chcel fyzický kontakt už skôr, zatiaľ čo druhý sa tomu bráni. Vzťah sa končí tak, že ten "zlý" opustí toho morálneho a čistého. Ten čistý si však nájde iného partnera, ktorý je pravým opakom toho predošlého a vzťah, ktorý takto vzniká je úspechom sám osebe. Problém vidím v tom, že ten zlý vo vzťahu je podľa tejto literatúry obyčajne chlapec, ktorý chce jediné - sex pre potešenie, nie ako akt lásky, ale ako akt živočícha, ktorý má chuť. To dievča odmieta, pretože hľadá chalana, ktorý s ňou sex pred manželstvom nechce. A keď ho nájde, je šťastná. Krásne. Áno, bolo by to krásne keby... Keby nebol tým zlým vždy len chalan, keby sa nepresadzoval názor, že sex môže byť prejavom lásky len v manželstve, keby sa každý príbeh nezakladal na tej istej kostre, ktorú som pred chvíľou načrtol, keby víťazstvo nebolo vždy spájané s ideálnym (spravidla) chlapcom, ktorý žije presne podľa božích (alebo skôr cirkevných) zákonov, keby nebola podstatná časť príbehov vykresľovaných v takýchto knihách založená na fiktívnej idealizovanej vízii, kde všetko okrem nás je zlé, a to len preto, lebo ide proti nám (a fakt, že aj iná cesta môže viesť k úspechu, prehliadame)... Existuje ešte niekoľko "keby", no skúste na to prísť sami.

Zažil som prípad, že dievča odmietalo akýkoľvek vzťah, ktorý prichádzal z prostredia, ktorý nebol prapôvodne kresťanský, pretože si bolo isté, že to nemôže vyjsť. Áno? Prečo by to nemohlo vyjsť? Lebo tak je to v knihe? Teda zastávame názor, že kniha je návodom na najlepší život? Môže byť tento názor správny? Keď už sme pritom, čo poviete na takúto skutočnosť: Poznal som jedno dievča. Fajčilo, pilo, večery trávilo s partiou kamarátov, ktorí s ňou mali veľa spoločného - napríklad aj fyzický kontakt. Ak niekoho stretlo, bozky prichádzali už za pár dní, milovanie za pár týždňov. Áno, tento život je naozaj zlý. Z nášho pohľadu. To dievča sa však potom zaľúbilo (aspoň tak to tvrdilo) do chalana, ktorý bol veriaci, no nebol ochotný prijímať idealizované teórie čistej lásky. Preto keď zistil, čo k nemu to dievča cíti, nenechal ju napospas jej osudu, ako by to napríklad urobilo dievča, ktoré je Hudák-pozitívne:-). Začal s ňou byť častejšie. Keď prišla chvíľa, v ktorej sa dievča zvyklo bozkávať, nebránil sa, no správal sa tak, aby dievča samo pochopilo, že jeho túžbou nie je bozkať sa s ňou, lež ľúbiť ju. To dievča sa len ťažko zmierovalo so skutočnosťou, že tento chalan je iný ako jej partia, hoci jej to nedáva vidieť (ako by to robil niekto, kto má Hudákov syndróm). Čas plynul a ich vzťah prerástol do lásky... Dievča sa zmenilo. Prestalo fajčiť, piť, žiť iba pre zábavu. Pochopilo, že ho nechce stratiť. On si bol vedomý toho, že ju natoľko ľúbi, že ani jej zápory mu nevadia, no bol rád, že sa veci vyvíjajú k obojstrannej spokojnosti. No potom prišiel moment, keď boli sami na jeho chate, bola zima, v kozube horel ohník, romantická atmosféra... A tak sa to stalo. Prvýkrát sa spolu milovali. On bol dovtedy panic, takže to bolo o to väčšie odovzdanie sa. Ona mala síce svoju premiéru už dávno za sebou, no teraz to bolo úplne niečo iné. Bola tam veľká láska, ktorá ich takto spojila. Urobili chybu? Pokazili sľubne vyvíjajúci sa vzťah tým, že sa milovali? Zaiste je pravdou, že zhrešili. Ale treba ich preto odsudzovať? Nemá takýto vzťah nádej? Tentokrát išlo o čistú fikciu, no čo ak sa niečo také prihodí aj nám? Ako budeme reagovať?

Neprináleží mi hodnotiť otca Hudáka, ani autorov "literatúry čistej lásky". Mňa iba zaráža, prečo sú vzťahy medzi mladými ľuďmi také zložité. A prečo si ich robíme ešte zložitejšie. A prečo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?